Himmelstund Pink grapefrugtsmag lemonade 75cl
Klassisk limonade med brus og let syrlig smag af pink grapefrugt. En forfriskende og rosafarvet limonade med smag af sol og sommer. Elegant og perlende. Serveres afkølet.
63,00 DKK
Likørhavens Solbærlikør – Sommerens Sjæl på Flaske
Der er noget helt særligt over den danske sommer – den blide sol, den friske luft og duften af modne bær i haven. Alt det har Likørhaven fanget i deres nye Solbærlikør, en hyldest til naturens egen harmoni af sødme og friskhed.
Likøren er skabt af saften fra lokale, solmodne solbær, høstet, når de står allerbedst – mørke, saftige og fyldt med karakter. Saften sødes nænsomt med en fin sukkerlage, indtil smagen rammer det perfekte punkt mellem sødt og syrligt, som en solrig sensommerdag på tungen. Til sidst afrundes likøren med en neutral spiritus, der løfter smagen uden at skygge for bærrenes naturlige dybde.
Resultatet er en balanceret og elegant likør med en intens, dyb farve og en smag, der både er frisk, rund og fuld af solbærrets egen sjæl.
Nyd den som aperitif, hældt over is, i en mousserende vin – eller bare som den er.
Likørhavens Solbærlikør er mere end en drik. Det er et øjeblik af sommer – fanget på flaske
Relaterede produkter
Klassisk limonade med brus og let syrlig smag af pink grapefrugt. En forfriskende og rosafarvet limonade med smag af sol og sommer. Elegant og perlende. Serveres afkølet.
63,00 DKK
Alter Ego de Palmer 2016 er den elegante andenvin fra det ikoniske Château Palmer i Margaux. Årgangen byder på fine aromaer af solbær, kirsebær og blommer med subtile noter af cedertræ, vanilje og krydderier fra fadlagringen. Smagen er rund, harmonisk og velafbalanceret med bløde tanniner og en lang, delikat eftersmag.
Perfekt til rødt kød, lam og modne oste.
934,00 DKK