Chabot VSOP Armagnac Gold
En gylden rejse gennem tid og smag, hvor Chabot's VSOP Armagnac ved 40% styrke byder på en velafbalanceret og forførende oplevelse
499,00 DKK
En skøn gammel aftapning af Fins Bois cognac fra høståret 1970.
I næsen fornemmes lækre toner af vanilje og let fornemmelse lidt træ. Smagen gemmer på noter af tobak, cedertræ, jasmin, valnødder, mandler og en lille tone af cigarkasse.
Eftersmagen er dvælende lang med noter af vanilje. Det er en velafbalanceret oplevelse. En Cognac i perfekt harmoni.
Enkeltfadsaftapninger en sjældenhed at se fra Cognacregionen, da det – på grund af lovgivningen - er en meget besværligt proces for producenterne.
1970 Fins Bois – Cask no. 199.435 – aftappet 09.10.2013
Der er kun blevet 340 flasker af denne aftapning
Producenten
Historien starter i 1859 hvor familien Trijol installerer det første destilleringsapparat, og påbegynder produktionen af cognac i selve hjertet af Cognac-regionen. Fire generationer har efterfølgende haft ansvaret, og i et roligt, men sikkert tempo, er kapaciteten blevet udbygget gennem årene. Maxime Trijol producerer i dag "eaux-de-vie" på tyve Charente-stills, og er i dag regionens største familieejede producent. Langt det meste cognac sælges til de store aktører, men familien har valgt at sortere lidt i varerne, og tager selv de absolut bedste fade fra, som efterfølgende tappes under eget navn.
Alle Cognac´er af meget høj kvalitet. Dette understreges bl.a. af de mange medaljer og udmærkelser Maxime Trijol har opnået igennem de seneste år.