Gunnar Madsen Vinhandel.dk

Her på siden sælger vi alkohol.

Er du fyldt 18 år?

Nyhed
Alberto Ballarin, Langhe Nebbiolo

Alberto Ballarin, Langhe Nebbiolo

210,00 DKK

Vejl. udsalgspris 210,00 DKK


Ingen bedømmelse

Den er delikat, elegant, en smule tøvende først i munden, men udvikler hurtigt den meget karakteristiske sødme af frisk Nebbiolo


Model/Varenr.: 8052693890538
Lagerstatus: På lager
stk.

Gratis fragt på køb over 975,-

Fragtpriser fra 49,- på ordrer under 975,-

Levering inden for 1-3 hverdage

Ved bestilling inden kl. 16:00

Kundeservice & support

Ring til os på 32 95 18 09

30 dages gratis returret

14 dages fortrydelsesret


Langhe Nebbiolo kommer fra marker beliggende i La Morra og Monforte d’Alba og er lavet på 100% Nebbiolo. Markerne vender mod sydvest og ligger i 250 m.o.h. Undergrunden består hovedsageligt af kalk- og blå mergelholdig jord. Vinstokkene er mellem 15 og 30 år gamle.

Gæringen foregår på temperaturregulerede ståltanke, og efter en malolaktisk gæring bliver vinen modnet i 6 måneder på store slavonske træfade. Inden den forlader vingården bliver vinen yderligere modnet i min. 10-12 måneder på flaske i kælderen.

Langhe Nebbiolo har en mellemdyb, rubinrød farve. I duften vælter det nærmest ud med røde frugtnuancer, men man finder også mere diskrete toner af blomster som roser og violer. Den er delikat, elegant, en smule tøvende først i munden, men udvikler hurtigt den meget karakteristiske sødme af frisk Nebbiolo. Efter at man i 2017 begyndte at modne på fade i stedet for ståltanke, har vinen helt klart fået mere velour og kompleksitet. Den giver allerede utrolig meget fra sig i sin ungdom!

Server den til fjerkræ, svinekød, kalv, lam og fuglevildt.