Arran - Sauternes Cask Finish 50%
Arran Malt0892032050036
Denne aftapning er et lykkeligt ægteskab mellem Arran’s skønne maltwhisky og dejlige søde Sauternesfade fra en af regionens bedste producenter.
629,00 DKK
Port Cask Finish er en dejlig sødlig Arran Malt, der er velegnet som en afslutning på et godt måltid, eller som en god dram til et udvalg af dejlige modne oste.
Whiskyen har oprindelige lagret på amerikansk eg i en periode på omkring otte år. Herefter er den blevet påfyldt fade, der tidligere har lagret portvin fra én af Dourodalens klassiske portvinsproducenter. Denne 2. lagringsperiode på portvinsfadene bliver altid overvåget med den største opmærksomhed, da man ønsker at sikre en perfekt balance mellem fadenes sødmefylde karakter og den naturlige Arran-karakter. Slutresultatet er en sødmefuld dram med toner af mørke frugter og bær.
Relaterede produkter
0892032050036
Denne aftapning er et lykkeligt ægteskab mellem Arran’s skønne maltwhisky og dejlige søde Sauternesfade fra en af regionens bedste producenter.
629,00 DKK
5060997780731
Dette er en Speciel Lavet Whisky Kun For Danmark og den er blevet udvalgt af 10 forskellige vinhandlere i Danmark da de var i Skotland i året 2026
Det er en GlenAllachie whisky den er blevet Fadet på Chinquapin Virgin Oak Barrel
Der er kun flasket 280 af disse Whiskyer
1.299,00 DKK
5060568327754
Med Glenallachie 10 års Ruby Port Cask Finish
549,00 DKK
Hepburn's Choice Single Malt Scotch Whisky 10 Years er en eksklusiv skotsk whisky, der er omhyggeligt udvalgt og tappet af Hepburn's Choice. Denne single malt whisky er lagret i 10 år, hvilket giver den en balanceret og kompleks smagsprofil.
Aromaen byder på noter af vanilje, honning og subtile krydderier, der smelter sammen med frugtige undertoner af æble og pære. Smagen er fyldig og afrundet med en harmonisk blanding af sødme fra malt, let røg og en antydning af egetræ. Eftersmagen er lang og behagelig med en delikat, varm finish.
Hepburn's Choice Single Malt Scotch Whisky 10 Years er perfekt til at nyde rent eller med et par dråber vand for at åbne op for dens fulde smagsnuancer. Det er en ideel whisky for både nye og erfarne whiskyentusiaster, som ønsker at opleve en velafbalanceret og raffineret single malt.
529,95 DKK