Himmelstund Pink grapefrugtsmag lemonade 75cl
Klassisk limonade med brus og let syrlig smag af pink grapefrugt. En forfriskende og rosafarvet limonade med smag af sol og sommer. Elegant og perlende. Serveres afkølet.
63,00 DKK
Vinen fremstår klar og lys med grønne reflekser. Duften er ren og præcis med noter af citrusfrugt, akacieblomst, kandiseret frugt og våd flint. Smagen er koncentreret og saftig med god fylde og en velafbalanceret syre, som tilfører friskhed og længde. Den mineralske signatur understreger vinens klassiske Chablis-profil.
Olivier Tricon Chablis er en oplagt ledsager til alt godt fra havet – særligt skaldyr og østers – men også snegle i tempuradej og frisk gedeost. Servér den ved 8–10?°C for at fremhæve vinens finesse og sprøde karakter.
Relaterede produkter
Klassisk limonade med brus og let syrlig smag af pink grapefrugt. En forfriskende og rosafarvet limonade med smag af sol og sommer. Elegant og perlende. Serveres afkølet.
63,00 DKK
Alter Ego de Palmer 2016 er den elegante andenvin fra det ikoniske Château Palmer i Margaux. Årgangen byder på fine aromaer af solbær, kirsebær og blommer med subtile noter af cedertræ, vanilje og krydderier fra fadlagringen. Smagen er rund, harmonisk og velafbalanceret med bløde tanniner og en lang, delikat eftersmag.
Perfekt til rødt kød, lam og modne oste.
934,00 DKK